ua en ru

"Блок Петра Порошенко" зробив ставку на губернаторів

"Блок Петра Порошенко" зробив ставку на губернаторів Списки БПП в облради очолили в основному діючі голови ОДА
РБК-Украина розпочинає цикл публікацій, присвячених аналізу партійних списків на місцевих виборах. Для початку буде проаналізовано, хто очолює партійні списки на виборах до обласних рад. Нагадаємо, згідно із законом про місцеві вибори, якщо партія долає 5% бар'єр, то перший номер її списку проходить в облраду автоматично. Серію публікацій відкриває матеріал про "незгораємі" місця у списках президентської партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (БПП), яка бере участь у виборах спільно з "Народним фронтом" прем'єр-міністра Арсенія Яценюка та секретаря РНБО Олександра Турчинова.

РБК-Украина розпочинає цикл публікацій, присвячених аналізу партійних списків на місцевих виборах. Для початку буде проаналізовано, хто очолює партійні списки на виборах до обласних рад. Нагадаємо, згідно із законом про місцеві вибори, якщо партія долає 5% бар'єр, то перший номер її списку проходить в облраду автоматично.

Серію публікацій відкриває матеріал про "незгораємі" місця у списках президентської партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (БПП), яка бере участь у виборах спільно з "Народним фронтом" прем'єр-міністра Арсенія Яценюка та секретаря РНБО Олександра Турчинова.

Зараз БПП - практично єдина партія, яка на майбутніх виборах розраховує пройти в усі облради України. Інші політичні сили мають швидше регіональний характер. Так, "Батьківщина" і "Самопоміч" в першу чергу користуються підтримкою на заході і в центрі країни, "Опозиційний блок" - на Сході і Півдні, і т. д.

РБК-Україна спробувало розібратися, на кого робить ставку БПП на виборах в облради, і чи відображені в "незгораємих місцях" списків домовленості партії Президента з "Народним фронтом" та УДАРом.

З натяком на адмінресурс

Стратегія БПП на місцевих виборах не відрізняється оригінальністю. У 13 з 22 областей, де обиратимуть склад облради, партійні списки президентської політсили очолили голови облдержадміністрацій. Ще в трьох - їх заступники. І тільки в шести областях країни список БПП очолили не держчиновники (див. таблицю).

Область Згорає номер списку Посада
Вінницька Коровый Валерій Голова ОДА
Волинська Володимир Гунчик Голова ОДА
Дніпропетровська область Гліб Пригунов Голова громадської організації "Фонд перетворення суспільства"
Житомирська Михайло Забродський Командувач высокомобильными десантними військами ЗСУ
Закарпатська Геннадій Москаль Голова ОДА
Запорізька Едуард Гугнін Заступник голови ОДА
Івано-Франківська Олег Гончарук Голова ОДА
Одеська Лев Парцхаладзе Заступник голови ОДА
Кіровоградська Андрій Райкович Власник компанії "Ятрань"
Львівська область Олег Синютка Голова ОДА
Миколаївська Андрій Вадатурський Нардеп від БПП, співвласник компанії "Нібулон"
Одеська Микола Авілов Пенсіонер, в минулому олімпійський чемпіон
Полтавська Петро Ворона Голова Облради
Рівненська Віталій Чугунніков Голова ОДА
Сумська Микола Клочко Голова ОДА
Тернопільська Степан Барна Голова ОДА
Харківська Ігор Райнин Голова ОДА
Херсонська Андрій Путілов Голова ОДА
Хмельницька Михайло Загородній Голова ОДА
Черкаська Юрій Ткаченко Голова ОДА
Чернівецька Володимир Куліш Перший заступник голови ОДА
Чернігівська Валерій Куліч Голова ОДА

Нагадаємо, у вересні на з'їзді БПП голова її парламентської фракції Юрій Луценко заявив, що 25% місць у списках на виборах отримають представники "Народного фронту". Крім того, в серпні "Солідарність" поглинула партію УДАР Віталія Кличка, яка також отримала квоту у списках. Але ніхто з союзників Президента не отримав "незгораємих місць" в списках на вибори до облради - включаючи і протеже Яценюка та Кличка на губернаторських посадах.

Так, у Київській області партію Президента на вибори в облраду веде заступник губернатора Лев Парцхаладзе. У той час як голова ОДА Володимир Шандра у виборах участі не бере. Варто відзначити, що Шандра отримав свою посаду ще навесні 2014 р. за квотою УДАРу. Вже після приходу до влади Петра Порошенка Парцхаладзе хотів змінити протеже Кличко в губернаторському кріслі, але в підсумку команди Президента і мера Києва прийшли до компромісу - Шандра зберіг посаду, а Парцхаладзе став його заступником.

З губернаторами Яценюка схожа історія. За півтора роки при владі Порошенко "зачистив" практично всіх голів ОДА, які отримали свої посади після Революції гідності. В тому числі і соратників прем'єра. Сьогодні до Яценюка лояльні лише два його соратника ще з давніх часів партії "Фронт змін": Олександр Фищук і Валерій Головко. Вони очолюють, відповідно, Чернівецьку та Полтавську ОДА.

Але на вибори БПП в обох регіонах ведуть інші люди. У Чернівецькій області список партії Президента очолив перший заступник губернатора Володимир Куліш, в Полтавській - голова облради Петро Ворона. Обидва очолюють обласні партосередки "Солідарності".

Включення губернаторів у партійні списки на виборах аж ніяк не ноу-хау команди Порошенка. До такої тактики вдавалися практично всі пропрезидентські партії з часів Леоніда Кучми.

"Законодавство не забороняє губернаторам балотуватися до облради, більше того - вони навіть не зобов'язані брати на цей період відпустку. Але, об'єктивно, їм варто було б робити це добровільно", - зазначила Ольга Айвазовська, керівник громадської організації ОПОРА (займається моніторингом виборів, - ред.).

За її даними, крім губернаторів та їх заступників у виборчій кампанії бере участь також 141 глава райдержадміністрацій (майже чверть від усього складу керівників РДА).

Айвазовська також заявила, що ОПОРА фіксує факти застосування губернаторами адмінресурсу. І це не дивно, адже від результатів майбутніх виборів залежить доля самих губернаторів. Співробітники Адміністрації Президента і нардепи від БПП вважають, що за підсумками виборів Петро Порошенко проведе "чистку" губернаторського корпусу, і доля голів ОДА багато в чому буде залежати від результату, який у регіоні покаже БПП.

Нетипові кандидати

Ще в шести регіонах країни, навіть незважаючи на лояльність губернаторів команді Президента, його партію на вибори ведуть інші люди. Насамперед, мова йде про Одесу. Голова місцевої ОДА Михайло Саакашвілі напередодні старту виборчої кампанії заявив, що хоч йому і надійшла пропозиція очолити список БПП на виборах в облраду, він від неї відмовився. В одеську міськраду партію Президента веде радник губернатора Саша Боровик, він же висунутий від БПП на виборах мера Одеси.

У той же час список БПП в Одеську облраду очолив Микола Авілов, в минулому - олімпійський чемпіон з легкої атлетики, а нині - безпартійний пенсіонер. За словами нардепа Олексія Гончаренка, керівника обласного партосередку БПП, саме він умовив заслуженого спортсмена балотуватися в облраду.

До розряду VIP-агітаторів можна віднести і Михайла Заблодского - командувача високомобільними десантними військами ЗСУ, який очолює список БПП до Житомирської облради.

У Дніпропетровській області список президентської політсили очолив Керівник громадської організації "Фонд перетворення суспільства" Гліб Пригунов. Він - давній соратник нардепа від БПП, голови бюджетного комітету парламенту Андрія Павелка, який очолює дніпропетровську облорганізацію партії. Цікаво, що в свій час і Пригунов, і Павелко були в партії "Фронт змін" Арсенія Яценюка. Зараз же Пригунов є заступником Павелко в парторганізації БПП.

Що стосується Миколаївської області, то тут на вибори БПП веде нардеп від президентської партії, співвласник агрохолдингу "Нібулон" Андрій Вадатурський. Такий хід у центральному штабі партії Президента пояснюють просто - особистий рейтинг Вадатурського, на підприємствах якої працюють тисячі місцевих жителів, вище, ніж губернатора Вадима Мерікова.

Схожа історія і в Кіровоградській області, де список БПП на виборах очолив Андрій Райкович (він же балотується від партії в мери обласного центру). Райкович - власник компанії "Ятрань", яка об'єднує кілька м'ясокомбінатів в регіоні.

Таким чином, на виборах в облради керівництво БПП в основному зробило ставку на голів ОДА, а в ряді регіонів, де рейтинг партії недостатньо високий, - на великих роботодавців. Вони повинні допомогти соратникам Президента забезпечити прийнятний результат, яким центральний штаб вважає 25% голосів виборців в середньому по країні.

Для губернаторів майбутні вибори стануть тестом на сумісність з посадами. Причому не тільки для тих голів ОДА, які особисто беруть у них участь. У той же час кадрові перестановки в губернаторському корпусі позначаться на розкладах груп впливу в оточенні Президента.

Адже не секрет, що на нинішніх виборах, як і на торішніх парламентських, центральний штаб БПП використовує технологію "кураторів" областей з числа впливових членів команди Президента. Наприклад, Івано-Франківську область курирує давній друг Петра Порошенка нардеп Анатолій Матвієнко, Кіровоградську - його племінник нардеп Сергій Березенко, Волинську, Херсонську і Хмельницьку - голова концерну "Укроборонпром" та колишній бізнес-партнер Президента Олег Гладковський і т. д.

Після парламентських виборів "куратори" багато в чому впливали на призначення голів ОДА. Після місцевих виборів існуючий баланс зміниться.