ua en ru

На своїй хвилі: як Маріуполь обирав мера і депутатів

На своїй хвилі: як Маріуполь обирав мера і депутатів Жителі Маріуполя хочуть жити не по-новому, а по-своєму (фото - Сергій Лефтер)
Вибори до міськради Маріуполя і мера міста 29 листопада 2015 року пройшли практично без позаштатних ситуацій. Незважаючи на деякі процедурні порушення, як міжнародні, так і українські спостерігачі визнали законність проведення виборів. За даними екзит-полів, міським головою Маріуполя вже в першому турі впевнено стає Вадим Бойченко - директор з персоналу та соціальних питань на ММК ім. Ілліча, який входить в холдинг "Метінвест" Ріната Ахметова. Згідно з тим же дослідженням, більшість у міськраді отримає "Опозиційний блок". У меншості, швидше за все, виявиться одна партія - "Сила людей". Втім, в рамках статистичної похибки знаходяться результати "Самопомочи", "Батьківщини", "УКРОПу", "БПП Солідарність", "Наш край" і "Молодь до влади" - у всіх цих політсил також залишається шанс пройти до міськради Маріуполя. Такі результати не можна назвати дивними: в день голосування на дільницях майже не було молоді, яка могла б вирівняти баланс сил. При цьому явка склала 36,49%. Про те, як проходило голосування і чому люди обрали "Опозиційний блок" і менеджера Ахметова - в матеріалі РБК-Україна.

Вибори до міськради Маріуполя і мера міста 29 листопада 2015 року пройшли практично без позаштатних ситуацій. Незважаючи на деякі процедурні порушення, як міжнародні, так і українські спостерігачі визнали законність проведення виборів.

За даними екзит-полів, міським головою Маріуполя вже в першому турі впевнено стає Вадим Бойченко - директор з персоналу та соціальних питань на ММК ім. Ілліча, який входить в холдинг "Метінвест" Ріната Ахметова.

Згідно з тим же дослідженням, більшість у міськраді отримає "Опозиційний блок". У меншості, швидше за все, виявиться одна партія - "Сила людей". Втім, в рамках статистичної похибки знаходяться результати "Самопомочи", "Батьківщини", "УКРОПу", "БПП Солідарність", "Наш край" і "Молодь до влади" - у всіх цих політсил також залишається шанс пройти до міськради Маріуполя.

Такі результати не можна назвати дивними: в день голосування на дільницях майже не було молоді, яка могла б вирівняти баланс сил. При цьому явка склала 36,49%. Про те, як проходило голосування і чому люди обрали "Опозиційний блок" і менеджера Ахметова - в матеріалі РБК-Україна.

"Нам не потрібні чужі"

Палац культури "Карла Маркса" знаходиться в декількох хвилинах ходьби від центрального входу ММК ім. Ілліча. Саме в ДК, що належить профспілці комбінату, акціонери компанії в 2010 році прийняли рішення продати завод "Метінвесту". Тут у червні цього року прощалися з екс-гендиректор комбінату Володимир Бойко. А вже у вересні тут проходила зустріч з кандидатом в мери і директором по персоналу ММК Вадимом Бойченко.

В ДК "Карла Маркса" знаходиться дві виборчі дільниці. Бюлетені для однієї з них - №142322 - зберігаються на другому поверсі, в кабінеті, біля якого висить табличка "Голова МГО "Іллічівський КВН". Стіни кабінету обклеєні дипломами і нагородами за участь в іграх Клубу веселих і кмітливих.

На своїй хвилі: як Маріуполь обирав мера і депутатів

Фото: ДК "Карла Маркса"

За 20 хвилин до офіційного відкриття дільниці робота в кабінеті кипить - йде перерахунок бюлетенів, які передали за кілька днів до цього представники секретаріату Центрвиборчкому.

Частина членів дільничної виборчої комісії (ДВК) спостерігає за процесом, завершуючи свій сніданок.

- А ви хто? - звертається до кореспондента РБК-Україна молода людина з бутербродом в одній руці і стаканчиком кави в інший.

У відповідь на пред'явлене журналістське посвідчення, на підвищених тонах заявляє: "Ви взагалі не маєте права тут знаходитися!".

Після нетривалої словесної перепалки в суперечку втручається голова комісії Михайло:

- Я, як голова комісії, кажу, що має право.

Обидві дільниці в ДК знаходяться в одному холі, але в різних "секторах". Біля входу в приміщення стоїть невеликий червоний стенд, на якому зазвичай лежить безкоштовно корпоративна преса "Метінвесту".

Втім, в день виборів тут розташувався номер газети "Вечірній Маріуполь". На першій шпальті - звернення кандидата в мери, місцевого бізнесмена Юрія Тернавського. На останній - рейтинги кандидатів, згідно з яким Тернавський має 53% підтримки. У той час як Вадим Бойченко - всього 27%. Втім, ні членів комісій, ні спостерігачів ця незаконна агітація не бентежить.

На відміну від сусідньої дільниці, де о 8.00 старт голосування члени комісії зустрічають оплесками, на дільниці №142322 напруга тільки зростає. На одній з урн рветься пломба, в іншу кинули протокол без вказівки часу.

Незважаючи на те, що дільниця ще фактично не відкрилася, одна виборниця вже отримала бюлетень, відзначилася в кабінці і виходить, щоб проголосувати.

- Як ви видали бюлетень, коли дільниця ще не готова? - обурюється одна із спостерігачів.

- Їй на роботу, попросила, - виправдовується член комісії, який сидить "на видачі".

Втім, голова комісії дає вказівку тимчасово припинити видачу бюлетенів, зайнявшись облаштуванням ящиків.

Нарешті, з 20-хвилинним запізненням робота дільниці починається. На проблемну урну замість нових пломб члени комісії поставили паперові, закріпивши їх скотчем. В другу урну вкинули додатковий протокол з правильно заповненими графами.

- Хіба у вас немає запасних пломб?

- Так, ось, чомусь не дали, - з не меншим подивом відповідає на питання РБК-Україна голова комісії.

На своїй хвилі: як Маріуполь обирав мера і депутатів

Фото: повторне пломбування урни

Між тим, виборці починають "підтягуватися" на дільниці. Бюлетені довго не роздивляються, голосують практично без роздумів.

- Я - з роботи. А потім буду спати, - пояснює РБК-Україна своє раніше волевиявлення один з виборців. З'ясовується, що він працює на "Азовсталі".

- За кого голосували?

- За "Опозиційний блок".

- А за мера?

- За Бойченко, знаю його особисто, - відрізає чоловік, додаючи, що його фаворит - "нормальна людина".

Літня жінка, яка, за її словами, пропрацювала на ММК ім. Ілліча більше 40 років, теж не приховує своїх електоральних уподобань.

- Голосувала за своїх, за "іллічівських". Нам не потрібні чужі.

Кожному - свій

На ділянці №142378, який знаходиться у будівельному коледжі в Орджонікідзевському районі, вибори проходять фактично на безальтернативній основі. В цьому районі живе Вадим Бойченко, і тут важко знайти кого-небудь, хто не знає його особисто.

На вході біля ділянки поеживается від холоду дівчина, яка проводить екзит-пол.

- Явка практично така ж, як і в минулому році, - розповідає Жанна.

Вона також проводила опитування виборців на парламентських виборах 2014 року, їй є з чим порівнювати.

- Ну, от, зараз за Бойченко - 11 з 15 опитаних, - вона відкриває РБК-Україна ранкові результати опитування.

З будівлі коледжу виходить хлопець в камуфльованому одязі і "берцах".

- Проголосував за "Силу людей". Я знаю багатьох з них. Вони нічим не заплямовані, - говорить він.

- А яких хотілося б змін у місті?

- Зараз дуже багато розкрадають. Хочу, щоб це змінилося.

Інший чоловік, вже в цивільному одязі, для якої ці вибори перші каже:

- За Бойченко голосував. Він футбольне поле тут побудував. Для дітей зробив свято, - впевнено відповідає хлопець. - З партій вибрав "Опозиційний блок". Бабуся і дідусь підказали.

До анонсованого часу голосування Вадима Бойченко - 9:30 - на ділянку починають з'їжджатися місцеві журналісти. Сам кандидат, втім, спізнюється на годину. Зрештою, він з'являється в холі будівельного коледжу, тримаючи в правій руці закритий парасольку, а в лівій - паспорт.

- Настрій гарний. Я радий, що людям повернули вибори, - заявляє він пресі.

Після 10-хвилинної промови про насущні проблеми міста, йде до столів з бюлетенями. Затримавшись в черги біля кабінок, швидко голосує і намагається покинути дільницю. Однак на виході його "перехоплюють" кілька журналістів і місцевих жителів.

Відповівши на питання, Бойченко знову прямує до дверей, але тут до нього підходить голова дільничної комісії. Він повідомляє кандидату, що один зі спостерігачів вважає його розмова з пресою на ділянці агітацією. Такий же агітацією, за словами голови ДВК, інший спостерігач назвав спілкування з виборцями. Тепер вони заповнюють протоколи про порушення.

Втім, Вадима Бойченко це, очевидно, мало турбує, він лише відмахується на ходу: "Їх справа - писати".

На своїй хвилі: як Маріуполь обирав мера і депутатів

Фото: Вадим Бойченко на виборчій дільниці

Без спортивного інтересу

Дядя Вася - так називає себе чоловік - таксист за 50. На дзеркалі заднього виду - традиційна іконка. Поряд з сидінням - чорний шнурок. Дядя Вася бере його в руки і розповідає, як один з двох п'яних пасажирів за день до виборів, сидячи на задньому сидінні, накинув мотузку на шию і намагався задушити.

Незважаючи на те, що Маріуполь, через провал голосування 25 жовтня, більше ніж на місяць став одним з центрів політичного життя країни, дядю Васю цікавить бій Кличка з Ф'юрі.

- Програв, - констатує він. - Не той нині підхід до спорту.

- А ви на вибори підете?

Відповідає після секундного роздуму:

- Не піду. Немає жодного гідного кандидата.

- А спортивний інтерес?

- Голосувати, щоб він поставив зайвий кіоск? - емоційно відповідає він, показуючи рукою на один з МАФів біля перехрестя. - Ось за Бойко (покійний гендиректор ММК ім. Ілліча Володимир Бойко, - ред.) я б в бій пішов.

- А як щодо Бойченко?

- Щоб управляти містом, потрібно хоча б у мерії попрацювати рік-два. А він - директор з персоналу.

Почувши питання про одного з конкурентів Бойченко на пост мера, власника місцевого молокозаводу Юрія Тернавського, настрій дяді Васі погіршується.

- Що, хіба він людей не обманює? Ряжанку з порошку робить. А його столовки - найдорожчі в місті.

Повна апатія у таксиста і щодо партій, які змагаються за місце у міськраді.

- Всі вони перефарбовані. Ось була "Партія регіонів" - зараз "Опозиційний блок".