ua en ru

Експерт: Зрив виборів у Маріуполі спричинить важкі наслідки для іміджу і влади, і України

Зрив виборів у Маріуполі або їх скасування спричинять за собою важкі наслідки для іміджу влади та України. Про це в коментарі РБК-Україна сказав політичний експерт Анатолій Луценко.

"Політичні сили, які представляють владу, зривають виборчий процес в регіоні, який в умовах гібридної війни навпаки повинен показати приклад якісних демократичних виборів. Рішення щодо виборчого процесу в Маріуполі приймалося на найвищому рівні, і Києвом гарантувалися повна прозорість і демократичність процесів. Були дані обіцянки, що в Маріуполі пройдуть зразкові демократичні вибори, і вони стануть прикладом для непідконтрольних Києву територій Донбасу. А європейський дух демократичних виборів не допускають того, що процес почався, а потім його скасовують", - сказав експерт.

Він зазначив, що в Маріуполі провладні сили істотно програють опозиції. "Новий закон про місцеві вибори задав передвиборчу кампанію, коли штаби центральних партій вели свої передвиборчі кампанії на загальнонаціональних проблемах, і ніхто не показав проблеми людей на місцях і шляхи їх вирішення. Відповідно, будь-який політик на місцевому рівні, який розуміє проблему і показує, що знає, як її вирішити, отримують більшу електоральну підтримку. У Маріуполі це ті сили, які представляють господарський актив регіону", - підкреслив політичний експерт.

Директор консалтингової компанії "Партія влади", політичний експерт Олена Дяченко також підкреслила, що існує багато технологій зриву виборів - від блокування виборчих комісій до залучення кримінальних елементів. Але зрив виборів у Маріуполі, підкреслила експерт, цілком ймовірно спричинить за собою критику з боку міжнародного співтовариства.

"Зрив виборів і всілякі провокації на критичному рівні - безглузді, тому що це тільки мобілізує електорат опозиційного блоку. Але вибори в Маріуполі вже стали тією показовою точкою, яка покаже міжнародному співтовариству, чи зможе Україна дійти до кінця у виконанні Мінських угод і провести вибори на тих територіях, які зараз підконтрольні Києву. Якщо ми як держава не можемо в Маріуполі - підконтрольній Києву території - організувати демократичні вибори, а політичні сили не можуть домовитися про те, щоб в місті все пройшло бездоганно, то це дуже позначиться на іміджі України", - пояснила Олена Дяченко.

У свою чергу, політичний консультант Дмитро Раїмов зазначив, що, виходячи з його зустрічей з послами та міжнародними спостерігачами, "дуже схоже на те, що був зовнішній тиск на Київ для того, щоб неможливо було скасувати проведення виборів в Маріуполі".

"У звіті ОБСЄ, вибори в Маріуполі, швидше за все, будуть визнані як частково демократичні, тобто як ті, що відбулися, але потребують доопрацювання", - сказав експерт.

"Міжнародний ажіотаж навколо виборів у Маріуполі дає і іноземцям і нам багато цікавого для розуміння того, що відбувається. Вчора розмовляв з польськими спостерігачами, і вони висловлювали своє обурення технологією зняття з виборів. Вони, які б заводи не ділили, але так порушувати демократичні права не можна. Не можна взяти і скасувати вибори в Маріуполі або позбавити людей права голосу - це їх обурює найбільше. Такі методи як скасування і невизнання виборів вони вважають неприпустимими", - резюмував Дмитро Раїмов.