15 листопада в Україні відбулося голосування у другому турі місцевих виборів 2015. Виборці обирали між двома кандидатами на крісло міського голови, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі. Виборчі дільниці зачинилися о 20:00.
Згідно з результатами голосування 25 жовтня, оприлюдненими на сайті Центральної виборчої комісії, в деяких містах вже очевидна перемога певних кандидатів на крісло міського голови. Тим не менш, в кількох обласних центрах інтрига зберігається. Ви можете стежити за результатами другого туру виборів мерів 2015 у нашому розділі на сайті РБК-Україна.
Местные выборы 2015. Карта
Результати виборів де-факто
У низці міст України 15 листопада відбувся другий тур місцевих виборів 2015, у якому жителі 29 міст обирали мерів. У більшості міст результати виборів де-факто вже встановлено, залишилося де-юре це узаконити, повідомляє 112.ua.
Зібравши перші дані станом на 13:00 у всіх містах, які брали учать у другому турі, телеканал відобразив їх у вигляді інфографіки. При цьому було використано дані екзит-полів, паралельного підрахунку голосів і дані міськвиборчкомів.
Фото: 112.ua
Другий тур виборів: хто боротиметься за крісло мера в обласних центрах?
У другий тур на виборах міських голів у кожному місті вийшли по два кандидати, які отримали найбільшу кількість голосів виборців за результатами голосування 25 жовтня, але не досягли 50% + 1 голос. Лише у трьох обласних центрах новий міський голова був визначений вже у першому турі: Геннадій Кернес - у Харкові, Геннадій Труханов - в Одесі та Сергій Надал - у Тернополі. Боротьбу за мерське крісло у другому турі продовжать.
Київ
Згідно з результатами ЦВК, у другому турі виборів мера Києва супротивником Віталія Кличка (БПП "Солідарність"), який набрав 40,57% голосів, стане Борислав Береза від партії "Рішучі громадяни", його результат у першому турі - 8,84%.
Фото: Віталій Кличко і Борислав Береза
Дніпропетровськ
На думку експертів, другий тур виборів мера в місті буде досить напруженим, оскільки у головних претендентів на крісло глави міста невеликий розрив у кількості набраних голосів. Так, згідно з офіційними результатами, на першому місці в першому турі - Олександр Вілкул від Опозиційного блоку (37,9%), на другому - Борис Філатов від партії "УКРОП" (35,77%).
Фото: Олександр Вілкул та Борис Філатов
Вінниця
Згідно з підсумками першого туру виборів мера міста, у другому братимуть участь Сергій Моргунов від партії "Вінницька європейська стратегія", який набрав 48,2%, і Людмила Щербаківська від партії ВО "Батьківщина" з результатом 13,5%.
Фото: Сергій Моргунов і Людмила Щербаківська
Луцьк
Більшість голосів у першому турі набрав Микола Романюк від партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", якого підтримали 39,8% виборців. Друге місце зайняв Олександр Товстенюк, який балотувався від партії "УКРОП" і отримав 32,8% голосів.
Фото: Микола Романюк та Олександр Товстенюк
Житомир
За крісло мера Житомира у другому турі місцевих виборів змагатимуться Сергій Сухомлин, який представляє партію "Блок Петра Порошенка "Солідарність", і Любов Цимбалюк від партії ВО "Батьківщина". Згідно з результатами ЦВК, Сухомлин набрав 27,7% голосів, а Цимбалюк - 25,5%.
Фото: Сергій Сухомлин і Любов Цимбалюк
Івано-Франківськ
Згідно з підсумками голосування, в першому турі лідирував Ігор Насалик від партії "Блок Петра Порошенка" Солідарність ", за нього віддали свої голоси 27,5% виборців. Друге місце посів представник партії ВО "Свобода" Руслан Марцінків з результатом 23,3% голосів.
Фото: Ігор Насалик і Руслан Марцінків
Полтава
За офіційними результатами в першому турі лідирував Олександр Мамай від партії "Совість України", за нього віддали свої голоси 22,98% виборців. Друге місце посів представник партії "БПП "Солідарність" Андрій Матковський з результатом 18,19% голосів.
Фото: Олександр Мамай і Андрій Матковський
Рівне
За вищу керівну посаду у Рівному змагатимуться Володимир Хомко і Дмитро Якимець. Хомко балотувався як самовисуванець і набрав за підсумками першого туру 38,85%. Його конкурент Якимець представляє партію "Громадський контроль", він отримав 18,5% голосів.
Фото: Володимир Хомко і Дмитро Якимець
Суми
Трохи не дотягнув до перемоги в першому турі чинний мер міста Олександр Лисенко. Він ішов на вибори від партії ВО "Батьківщина" і набрав 45,66% голосів. Конкуренцію у другому турі виборів мера йому складе представник партії "Воля народу" Анатолій Єпіфанов, якого підтримали 13,56% виборців.
Фото: Олександр Лисенко і Анатолій Єпіфанов
Хмельницький
У головних претендентів на крісло мера Хмельницького, які вийшли у другий тур, невелика різниця в кількості набраних голосів. Так, кандидат від партії ВО "Свобода" Олександр Симчишин отримав 24,16% голосів, а самовисуванець Костянтин Чернілевський - 23,56%.
Фото: Олександр Симчишин і Костянтин Чернілевський
Черкаси
За мерську посаду в Черкасах боротимуться Сергій Одарич від Партії вільних демократів - 23,1% голосів у першому турі і Анатолій Бондаренко від ВО "Батьківщина", за якого віддали свої голоси 11,95% виборців.
Фото: Сергій Одарич і Анатолій Бондаренко
Чернігів
У другому турі виборів у Чернігові візьмуть участь Олександр Соколов ("Наш край"), який набрав у першому турі 33,7% голосів, і Владислав Атрошенко (Блок Петра Порошенка "Солідарність") - 23,3%.
Фото: Олександр Соколов та Владислав Атрошенко
Миколаїв
За підсумками опрацювання 100% протоколів дільничних виборчих комісій, на виборах мера Миколаєва 2015 в другий тур вийшли: з відривом у 15% - кандидат від партії "Опозиційний блок" Ігор Дятлов, за якого віддали голоси 36,37% виборців, і представник партії "Самопоміч" Олександр Сєнкевич - з результатом 21,05%.
Фото: Ігор Дятлов та Олександр Сєнкевич
Запоріжжя
У другому турі виборів мера Запоріжжя візьмуть участь Володимир Буряк, який йшов на місцеві вибори 2015 як самовисуванець, і Микола Фролов, який представляє "Блок Петра Порошенка "Солідарність". За результатами ЦВК, кандидати набрали 31,8% і 12,96% голосів відповідно.
Фото: Володимир Буряк і Микола Фролов
Херсон
За підсумками опрацювання 100% протоколів дільничних виборчих комісій, на виборах мера Херсона 2015 в другий тур вийшли: з відривом майже у 8% - нинішній мер міста, самовисуванець Володимир Миколаєнко, за якого віддали голоси 24,81% виборців, і кандидат ВО "Батьківщина" Владислав Мангер - з результатом 12,36%.
Фото: Володимир Миколаєнко та Владислав Мангер
Львів
За результатами голосування в першому турі, чинний мер Андрій Садовий, який представляє партію "Самопоміч", не дотягнув до позначки в 50% і набрав 49,16%. Конкуренцію йому складає Руслан Кошулинський від партії ВО "Свобода" з результатом 12,25% голосів.
Фото: Андрій Садовий та Руслан Кошулинський
Чернівці
За офіційними результатами в першому турі лідирував самовисуванець Олексій Каспрук, за нього віддали свої голоси 38,6% виборців. Друге місце посів представник партії "Рідне місто" Віталій Михайлішин з результатом 26,7% голосів.
Фото: Олексій Каспрук і Віталій Михайлішин
Кіровоград
У першому турі більшість голосів набрав Андрій Райкович від партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", якого підтримали 27,46% виборців. Друге місце зайняв Артем Стрижаков, який балотувався як самовисуванець, він отримав 24,59% голосів.
Фото: Андрій Райкович і Артем Стрижаков
Ужгород
За підсумками опрацювання 100% протоколів дільничних виборчих комісій, на виборах мера Ужгорода 2015 в другий тур вийшли кандидат від партії "Відродження" Богдан Андріїв, за якого віддали голоси 22,25% виборців, і самовисуванець Сергій Ратушняк - з результатом 14,85%.
Фото: Богдан Андріїв і Сергій Ратушняк
Активність виборців 25 жовтня становила 46,6%
Явка на місцевих виборах 2015 в Україні становила 46,6%. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії.
Найвища активність виборців вже традиційно зафіксована в Тернопільській, Львівській та Волинській областях. Найнижча - в Луганській і Донецькій.
Слід зазначити, що за даними громадянської мережі "Опора", явка виборців залишалася стабільно невисокою протягом усього дня голосування. Так, станом на 12:00 в день виборів 25 жовтня цей показник по всій Україні становив лише 18,5%. А до 16:00 явка на місцевих виборах 2015 сягнула тільки 36,2%.
Загалом у місцевих виборах 2015 року в Україні взяли участь дещо менше як 14 млн виборців з майже 30 млн, внесених у списки.
Фото: Infographics UA
Три проблеми місцевих виборів 2015
Комітет виборців України (КВУ) відзначив три головні проблеми місцевих виборів: проблемна робота територіальних виборчих комісій, підкуп виборців та неефективна робота органів Міністерства внутрішніх справ з розслідування виборчих злочинів. Про це під час прес-конференції повідомив генеральний директор КВУ Олексій Кошель, передає РБК-Україна.
"Комітет виборців України бачить три головні проблеми на нинішніх місцевих виборах. Проблема перша - це діяльність Територіальних виборчих комісій (ТВК), які часто порушували виборче законодавство і приймали політично вмотивовані рішення. Проблема друга - підкуп виборців, який залишається традиційним для українських виборів і цього року ми побачили сплеск механізму підкупу виборців через механізми так званих "добрих справ". Третя проблема - неефективна робота Міністерства внутрішніх справ щодо розслідування виборчих злочинів", - розповів Кошель.
З його слів, на сьогодні залишається проблемною робота трьох ТВК - у Маріуполі, Лисичанську та Черкасах. Однак, у КВУ прогнозують, що в день виборів таких проблемних міських ТВК буде кілька десятків.
Щодо підкупу виборців, то в КВУ зазначають, що під час виборчої кампанії не знайшлося жодного округу, де б не були зафіксовані факти підкупу у вигляді роздачі подарункових пакетів, фарбування під'їздів, облаштування зупинок тощо.
Рейтинги політичних сил по всіх регіонах
Станом на 19 жовтня 2015 року за результатами дослідження електоральних настроїв Всеукраїнським інститутом соціології, лідирує у всеукраїнському рейтингу партій Блок Петра Порошенка "Солідарність" з 19,5% голосів респондентів. Друге місце - у ВО «Батьківщина» - 16,2%, на третьому - Об'єднання «Самопоміч» - 12,1%.
Непогані шанси на місцевих виборах у Радикальної партії Олега Ляшка - 9,8%. Опозиційний блок посідає п'яте місце з 5,7%. Решта партій у цьому опитуванні отримали менш як 5% голосів респондентів.
Також дослідження показало: у місцевих виборах мають намір взяти участь 38% виборців, ще 42% - швидше за все підуть на вибори. 5,8% не збираються голосувати, а 12,3% ще не визначилися. Прогнозована явка виборців порівняно з парламентськими виборами знизилася з 59 до 55%.
Протягом дослідження, з 7 по 14 жовтня, було опитано 2000 респондентів віком від 18 років. Статистична похибка становить 2,6%. Опитування проводилося у всіх регіонах України за винятком Криму, а також деяких районів Донецької та Луганської областей, які залишаються тимчасово окупованими.
Фото: Ukraine Elections
Згідно зі всеукраїнським опитуванням, проведеним з 17 по 27 вересня 2015 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), на запитання «Якби найближчої неділі відбувалися вибори до місцевих органів влади, чи взяли б Ви участь у голосуванні та яким би був Ваш вибір, якби у виборах брали участь такі партії?» відповіді респондентів розподілилися так: Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 9,4%, Блок Петра Порошенка "Солідарність" - 8,6%, Об'єднання "Самопоміч" - 7,1%, "Опозиційний блок" - 5,6%, Радикальна партія О. Ляшка - 2,6%, "Правий сектор" - 2,3%, партія "УКРОП" - 1,8%, ВО "Свобода" - 1,6%, "Громадянська позиція" - 1,5%, "Відродження" - 1,1%. Водночас 36,5% виборців не визначилися, за кого голосувати.
Методом особистого інтерв'ю було опитано 2041 респондента віком від 18 років, що проживають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим та окремих територій Луганської і Донецької областей).
Фото: Ukraine Elections
Водночас згідно з соціологічним дослідженням, проведеним у всіх регіонах України з 11 по 19 вересня компанією USS Research, усереднений рейтинг політичних сил є таким: за Блок Петра Порошенка "Солідарність" готові віддати свої голоси 12,1% респондентів, за ВО "Батьківщина" - 9,9% опитаних, за Об'єднання "Самопоміч" - 9,7%, "Опозиційний блок" - 7,8%, партію "Наш край" готові підтримати 3,5% опитаних. Водночас 21,6% ще не вирішили, за яку політичну силу голосуватимуть на місцевих виборах.
Дослідження також показало, що понад 63% українців готові взяти участь у голосуванні, з них 45% точно підуть на виборчі дільниці. Лише 13% виборців не мають наміру голосувати на місцевих виборах.
Було опитано 2 100 респондентів віком від 18 років, що проживають у всіх регіонах України (крім АР Крим, м. Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей). Статистична похибка вибірки не перевищує 2,1%.
Фото: Ukraine Elections
Коли будуть відомі попередні результати виборів - 2015?
Перші результати голосування можна буде дізнатися значно раніше. Після закриття виборчих дільниць о 20:00, будуть оприлюднені результати екзит-полів - соціологічних опитувань громадян, які проводяться спеціальними службами в день виборів на виході з виборчих дільниць.
Варто зазначити, що результати екзит-полів заборонено оголошувати до офіційного закінчення голосування. Крім того, відповідно до закону про місцеві вибори, засобам масової інформації заборонено протягом останніх двох днів перед днем голосування поширювати результати опитування громадської думки, пов'язаного з виборами.
Відразу після завершення процесу голосування, починається засідання територіальної виборчої комісії, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. Інформація про результат виборів на певній виборчій дільниці вноситься до протоколу, які потім разом з бюлетенями доставляються в Центральну виборчу комісію для офіційного оголошення результатів голосування.
У разі виникнення суперечок з приводу правопорушень у процесі голосування, такі вибори можуть визнати недійсними і призначити повторне голосування. Такі питання розглядаються в судовому порядку.
Вибори за новим законом
Цьогорічні місцеві вибори будуть проводитися за новим законом, згідно з яким збільшується прохідний бар'єр для політичних партій з 3 до 5 %, як було на місцевих виборах в 2010 року. Крім того, вибори мера міста, в якому чисельність населення більше 90 тисяч, проходитиме у два тури.